SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Gerek çalışma alanındaki genişliği, gerek dinamikliği olarak çok özel bir bölüm olan yönetim bilişim sistemleri ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Bunu da kısa soru cevap şeklinde aşağıda listeledik.

  • Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir?

 

Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS), İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alan bilişim teknolojileri, bilgisayar ve işletme kavramlarını kapsayan bir bölümdür. Bu bağlamda Yönetim Bilişim Sistemleri, bilgi sistemleri ve teknoloji uygulamalarının etkili ve verimli kullanımıyla, doğru bilgiye en hızlı şekilde ulaşma ve elde edilen bilginin doğru ve hızlı karar vermede anlamlı hale dönüştürülmesi gibi kurumsal işletmelerde yönetim kavramını derinden etkileyen bir olgu olarak tanımlanabilir.

 

 

  • YBS’nin Oluşumu ve Tarihi Gelişimi Nasıldır?

 

1750’lerde ilk motorun İngiltere, Cromford’da kullanılmaya başlanması ile insanlık tarihi, yaşamı, çalışma biçimi ve teknolojileri, bir anda şirketler ve organizasyonlar tarihinde hiç değişmediği kadar değişti. Yeni teknolojiler insan yaşamını ve organizasyonların yapılarını birer birer ve radikal olarak değiştirdi. Yönetim Bilimleri ve Endüstri Mühendisliği disiplinleri bu şekilde doğdu. İş bölümü, emeğin ve sermayenin nasıl paylaşılacağı ile ilgili konular önem kazandı. Modern kapitalizm, sosyalizm, komunizm gibi yeni iktisadi ve sosyal sistemler kendini göstermeye başladı. Buna Sanayi Devrimi diyoruz. Benzer değişiklikler, 1950’li yıllarda icad edilen entegre devreler ile başlayan yeni bir devrimde de kendini göstermeye başladı. İlk olarak basit bir işitme cihazında kullanılan bu devreler ile oluşturulan yeni teknolojiler, insanlığın yaşam biçimini, çalışma biçimini ve organizasyonların yapılarını yine şimdiye kadar hiç görülmemiş bir şekilde değiştirdi. Toprak, emek ve sermaye diye kabul edilen üretim girdilerinin saflarına, 20. yüzyıldan itibaren neoklasik iktisatçılar tarafından teknolojik süreçler ve bilgi de eklendi. Böylece bilgi teknolojisi, Dünya’nın günümüzde “Globalizasyon/Küresellik” olarak terimleştirdiği uluslararası entegrasyonun bel kemiğini oluşturdu. Buna Bilişim Devrimi diyoruz. Endüstri Mühendisliği disiplini nasıl Sanayi Devrimi’nden sonra ortaya çıkan karmaşık süreç, sistem ve organizasyonların optimizasyonu ile ilgileniyorsa; Yönetim Bilişim Sistemleri de, Bilişim Devrimi’nden sonra değişen yaşam, teknolojiler ve organizasyonları konu alır.

 

 

  • Neden YBS?

 

Günümüzde var olan bilgiyi geliştirmenin yanı sıra yeni bilgiyi elde etme yöntemlerinin geliştirilmesi de bilgi biliminde çok büyük önem kazanmış durumdadır.Yönetim Bilişim Sistemleri alanını tercih edenlerin sayısı gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Öte yandan bilişim teknolojileri ve veri toplama kaynaklarının gelişmesiyle birlikte kurumların elinde çok büyük veritabanları oluşmaya başlamıştır. Büyük veri adı verilen ciddi büyüklükteki bu tür veriler birçok sektörde ve akademik dünyada kullanılmaktadır. İş Zekası (Business Intelligence) ve Büyük Veri (Big Data) günümüz iş dünyasında gittikçe daha da önem kazanan kavramlardır. Bölümümüzde yer alan İş Zekası ve Market Analizi ile Veri Madenciliği dersleri iş zekası uygulamalarını ve toplanan veriyi anlamlı ve kullanışlı hale dönüştürme için gereken teori, uygulama ve yaklaşımları kapsamaktadır.

 

Gençlerin alan ve meslek seçimi yaparken göz önüne aldıkları en önemli faktörler aşağıdaki gibidir:

 

 
İş Memnuniyeti Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları çalıştıkları organizasyonlara sektörde gelişme ve diğerleriyle rekabet edebilme konularında önemli katkılarda bulunurlar. Aynı zamanda kurumsal iletişim ve insan ilişkilerinde de çalışanlara yardımcı olurlar.
Eğlence Yönetim Bilimciler hem insanlarla hem de teknolojik araçlarla bir arada çalışabilen bununla beraber yaptıkları işin eğlenceli boyutunu da yaşayabilen zeki ve dinamik kişiliklerdir.
Kendini Geliştirme Bilgi sistemlerindeki hızlı değişim bu alanda çalışanlara kendini geliştirme ve yeni şeyler öğrenme adına sayısız fırsat sunmaktadır.

 

  • YBS hangi öğrenciler içindir?

 

Facebook, iPhone, Instagram, Snapchat gibi yeni çıkan teknolojiler ile uğraşmak, kullanımının ötesinde geliştirilmesi, yaygınlaşması, hayatı etkilemesi alanlarında bilgi sahibi olmak ilginizi çekiyorsa, Yönetim Bilişim Sistemleri alanında okumak, kendinizi geliştirmek ve uzmanlaşmak için gerekli altyapınız var demektir. İhtiyacınız olan şey teknolojiyi insanların hayatını geliştirmek için kullanma isteğidir. İşletme ve organizasyonlarda, işe alım, faturaların ödenmesi, kayıtların tutulması, üretim organizasyonu, sipariş verilmesi gibi neredeyse tüm süreçler bir Bilişim Sistemi üzerinden yapılmaktadır. YBS öğrencileri işletme ve organizasyonların bilgiyi, operasyonları geliştirmek için nasıl kullanacakları üzerine kafa yormayı ve çözüm geliştirmeyi öğrenirler. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde öğrenciler; çeşitli bilgi sistemlerini nasıl oluşturacaklarını, nasıl yöneteceklerini, verileri nasıl depolayacaklarını ve nasıl kullanacaklarını, yeni bilgilerin nasıl üretilebileceklerini, bilgisayar ağlarının, bilgisayar güvenliğinin çalışma prensiplerini ve tüm bunların yönetici, personel ve müşterilere nasıl hizmet verebileceğini öğrenir, bu konularda kendilerini geliştirirler.

 

  • YBS, Bilgisayar Mühendisliği, Yönetim Bilimleri ve Elektronik Mühendisliği Disiplinlerinin Farklılıkları Nelerdir?

 

Yönetim Bilişim Sistemleri disiplinini, Bilişim Teknolojileriyle ilişkili diğer alanlarla karşılaştırmak yararlı olacaktır. Aradaki farklılıkları görebilmek için aşağıdaki tabloya bir bakalım.

 

Farklılıklar/Disiplinler YBS (Yönetim Bilişim Sistemleri) Bilgisayar Mühendisliği Yönetim Bilimleri Elektronik Mühendisliği
Odak Noktası Organizasyon Yazılım Yönetim Ürün
Hedef Daha verimli ve etkili iş yönetimi Güvenilir Bilgisayar Programı Kaynakların doğru kullanımı Gelişmiş Ürün
Temel Beceriler Problem Çözme Mantık Planlama, organize etme Mühendislik
Temel Görevler Bilgi sistemleri için iş gereksinimlerini belirlemek Bilgi sistemlerinin iş gereksinimlerini karşılamak Organizasyonların her alandaki iş gereksinimlerini yönetmek Bir araç için gereken bilgi süreci gereksinimlerini belirlemek
Teorik/Uygulama ağırlıklı Dengeli Uygulama ağırlıklı Dengeli Dengeli
Genel İş Ünvanı Sistem Analisti/Sistem Tasarımcısı Sistem Üreticisi İşletmeci Üretici
Başlangıç İş Ünvanı İş Analisti Programcı Yönetici Stajyeri Mühendis
Kariyer Hedefleri Kıdemli Kurumsal Müdür Programlama Müdürü Genel müdür Kıdemli Mühendis ya da Ürün Müdürü

 

Yönetim Bilişim Sistemleri hem işletme süreçlerini hem de teknolojiyi aynı anda kapsayan tek bölümdür.

 

 

Eğer işletmecilik ve teknolojiyle yakından ilgiliyseniz, hem teorik hem de uygulamalı teknolojiyi kullanabileceğiniz bir bölüm arıyorsanız, aynı zamanda teknolojideki yenilikleri takip eden ama tüm hayatınız boyunca program yazmak yada çipleri bir araya getirmek istemeyen biri iseniz, o zaman Yönetim Bilişim Sistemleri tam size göre bir bölüm. Kariyer basamaklarında yükseklere çıkmak için işletme ve teknoloji alanlarında çalışmak isteyenlerin tercihi YBS’dir.

 

  • YBS Alanında Kariyer Yapanların Özellikleri Nedir?

 

Yönetim Bilişimciler farklı özelliklere sahiptir fakat genel olarak bazı ortak özellikleri vardır. Aşağıdaki özellikler sizi tanımlıyorsa o zaman Yönetim Bilişim Sistemleri tam size göre bir bölüm.

Yönetim Bilişimciler;

 

*  Teknoloji hakkında stratejik düşüncelere sahiptirler.

*  Problem çözme becerileri gelişmiştir.

*  İnsanlarla uyum içinde çalışırlar.

*  Düşünce geliştirme ve uygulama konusunda sorumluluk almayı severler.

*  Teknoloji ve işletme alanlarında köprü görevi görürler.

*  Detayları ve büyük resmi aynı anda görebilirler.

*  Konuşma ve iletişim becerileri yüksektir.

*  Zamanı ve elindeki kaynakları verimli ve etkili şekilde yönetmesini bilirler.

 

  • YBS Mezunları için İş İmkanları Nedir?

Yönetim Bilişim sistemleri birleştirici bir disiplindir. Profesyonel yönetim bilimciler işletme ve teknoloji birimleri arasında iletişimi sağlayan bir köprü görevindedirler. Bu yüzden yönetim bilişimde çalışmak organizasyonlarda işlerin nasıl yürüdüğünü, problem çözmeyi, çözüm üretmeyi, iletişimi ve birçok yeni gelişmeyi öğrenmeyi gerektirir. Dinamik bir alan olan yönetim bilişim, dinamik çalışanlara ihtiyaç duyar. Hızlı düşünen, çalışkan ve bu alandaki birçok süreçle dengeli bir şekilde çalışabilen insanlar yönetim bilişim sistemleri bölümünü tercih etmelidirler.

Aşağıda öğrencilerin Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun olan öğrencilerin çalışabilecekleri iş alanları aşağıdaki gibidir :

 

*  İş Zekası Analisti (Business Intelligence Analyst)

*  İş Analisti (Business Analyst)

*  İşletmeler için Uygulama Geliştirici (Business Application Developer)

*  Bilgi Teknolojileri Danışmanı (IT Consultant)

*  Sistem Analisti (Systems Analyst)

*  Bilgi Teknolojileri Proje Lideri (IT Development Project Leader)

*  Veritabanı Yöneticisi (Database Administrator)

*  Sistem Geliştirici (Systems Developer)

*  Veritabanı Analisti ( Database Analyst)

*  Web Geliştirici (Web Developer)

*  Network Yöneticisi (Network Administrator)

*  Teknik Destek Uzmanı (Technical Support Specialist)

*  Bilgi Sistemleri Yöneticisi (Information Systems Manager)

*  Bilgi Teknolojileri Kullanıcı İlişkileri Yöneticisi  (IT User Liaison Manager)

  • YBS Alanının Daha Ne Kadar Ömrü Var? YBS Gelecekte de Olacak Mı?

 

Geçtiğimiz yıllarda yapılan yurt dışındaki bir çalışma, (ABD İş İstatistikleri – U.S. Bureau of Labor Statistics, Occupational Outlook Handbook (OOH)) 2010’dan 2020’ye kadar bilgisayar ve bilgi teknolojilerinde çalışanların sayısının, 758.000 yeni yeni istihdam ile %22 oranında yükseleceği öngörmektedir. Bu durumun bir benzerinin ülkemizde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Teknolojinin sürekli gelişmesiyle birlikte Yönetim Bilişim Sistemleri alanındaki çalışanlara olan talep, işletmelerde, devlet kurumlarında ve diğer organizasyonlarda devam edegelecektir. Yazılım geliştirme, siber güvenlik önlemleri geliştirme, iş zekası uygulamaları oluşturma, büyük veri, sosyal ağların incelenmesi, var olan network altyapısını güncelleme gibi birçok konularda ihtiyaç olacağını düşünüyoruz.